تاریخچه کامل جام جهانی – قسمت سوم

0

در مقالات قبلی جام‌ های جهانی قبل از جنگ جهانی دوم را بررسی کردیم و حالا در ادامه، جام‌ های جهانی بعد از جنگ جهانی دوم را بررسی خواهیم کرد که سر و شکل منظم و جدی‌تری به خود گرفتند.

جام‌ جهانی ۱۹۵۰

در سال ۱۹۵۰ بود که مسابقات جام جهانی دوباره از سر گرفته شد. مسابقات به میزبانی برزیل برگزار شد و انگلیس برای نخستین بار در این رقابت‌ها حضور پیدا کرد. انگلیسی‌ها که فوتبال را ورزشی انگلیسی می‌دانستند، دوست نداشتند تا در رقابت با تیم‌های غیر انگلیسی شرکت کنند، تا بتوانند فوتبال را انگلیسی نگه دارند. اما سرانجام در سال ۱۹۴۶ بود که دعوت فیفا را پذیرفتند و در این رقابت‌ها شرکت کردند. هرچند در نهایت آنها با شکست برابر آمریکا، از گردونه رقابت‌ها حذف شدند و نتوانستند به فینال راه پیدا کنند. انگلیسی‌ها آن بازی را با ۱ گل به آمریکا واگذار کرده بودند، که البته در ابتدا اخبار به‌اشتباه مخابره شد! بنابر اخبار، انگلیسی‌ها بازی را ۱-۰ برده بودند و البته به علت اشتباه تایپی، نتیجه بازی ۱۰-۰ به نفع انگلیس خوانده شده بود. همچنین اروگوئه‌ای که دو دوره قبلی را تحریم کرده بود، دوباره در جام جهانی شرکت کرد. کشورهای اروپای شرقی چون شوروی سابق نیز به دلایل سیاسی در این مسابقات حضور نداشتند. ایتالیا، قهرمان دوره قبل نیز با وجود سقوط هواپیمای خود که باعث کشته شدن اکثر بازیکنانش شد، در این رقابت‌ها شرکت کرد. همچنین این تنها دوره از رقابت‌ها بود که پس از مرحله گروهی، مسابقات حذفی برگزار نشد و در این دور هم مسابقات به شکل گروهی برگزار شد. در این دوره ۴ تیم سوئد، اروگوئه، اسپانیا و برزیل در فینال در یک گروه قرار گرفتند، که اروگوئه با به دست آوردن بیشترین امتیاز از مجموع ۳ بازی و با شکست برزیل در صدر گروه قرار گرفت و به عنوان قهرمان این دوره شناخته شد و تیم‌های برزیل، سوئد و اسپانیا به ترتیب دوم تا چهارم شدند. مارکوس ادمیر از برزیل با به ثمر رساندن ۶ گل در ۷ بازی بهترین گلزن این دوره شناخته شد و ژیژینیو همبازی او در برزیل به‌عنوان بهترین بازیکن مسابقات معرفی شد. تماشاچیان این دوره در تاریخ جام جهانی از رقم ۱ میلیون نفر گذشت. برای این بازی‌ها بزرگ‌ترین ورزشگاه جهان با ظرفیت ۲۲۰ هزار نفر در ریودوژانیرو ساخته شد.

جام‌ های جهانی

جام‌ جهانی ۱۹۵۴

جام جهانی ۱۹۵۴ در کشور سوئیس برگزار شد. در این جام، شوروی که در مسابقات المپیک شگفتی ساز شده بود، در حضور لئو یاشین، دروازه‌بان افسانه‌ای خود موفق ظاهر نشد و نتوانست عنوانی کسب کند. در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات نیز پرگل‌ترین بازی تاریخ رقابت‌ها رقم خورد. جایی که اتریش با وجود آنکه با ۳ گل از سوئیس عقب افتاده بود، درنهایت با نتیجه ۷-۵ موفق شد سوئیس را شکست دهد. مجارستان که با اقتدار کامل به فینال راه یافته بود (۲۷ گل زده در ۵ بازی) زیر باران شدید، در مقابل هم‌گروه دور گروهی آلمان غربی (دیدار دو تیم ۸ بر ۳ به سود مجارستان پایان یافت)‌ قرار گرفت و در ۸ دقیقه با دو گل پوشکاش و ژییور دو بر صفر پیش افتاد. آلمان غربی هر دو گل را در ده دقیقه بعد جبران کرد و نهایتاً گل سوم را توسط هلموت ران در دقیقه ۸۴ زد. آلمان غربی که پس از پایان جنگ جهانی و جدا شدن از آلمان شرقی و یک دوره محرومیت از حضور برای نخستین بار به بازی‌ها می‌آمد، ژرمن‌ها در نخستین تجربه حضور در جام جهانی به‌عنوان قهرمانی این بازی‌ها دست یافتند. ساندور کوچیس از مجارستان با ۱۱ گل بهترین گلزن مسابقات شد و فرانس پوشکاش همبازی او به‌عنوان بهترین بازیکن جام جهانی معرفی شد.

جام‌ های جهانی

جام‌ جهانی ۱۹۵۸

جام جهانی ۱۹۵۸ که در سوئد برگزار شد، میدان درخشش ستارگانی چون ژوست فانتن، بابی چارلتون و گارینشا بود. اما در این دوره بدون شک نام بازیکن افسانه‌ای تاریخ فوتبال جهان پیش از همه به ذهن‌ها خطور می‌کند؛ ستاره ۱۷ ساله تیم ملی برزیل “پله”. این جام از خاطره‌انگیزترین دوره‌های جام‌جهانی برای برزیل است. درخشش برزیل در جام سرآغازی بود برای موفقیت‌های بعدی. همچنین برای اولین بار، هر چهار تیم بریتانیایی موفق به حضور در مرحلهٔ نهایی مسابقات شدند. اتفاقی که دیگر هرگز رخ نداد. برزیل با ستارگانی چون پله، ماریو زاگالو (که بعدها در سال ۱۹۷۰ در نقش مربی برزیل را به قهرمانی رساند)، واوا و گارینشا مقابل سوئد قرار گرفت که برای نخستین بار به فینال جام می‌رسید. در بازی فینال پله ستاره نوجوان برزیل دو گل، واوا دو گل و ماریو زاگالو یک گل برای برزیل به ثمر رساندند و برزیل پس از ۲۸ سال از آغاز جام جهانی و حضور در شش دوره برای نخستین بار این جام را به خانه برد. ژوست فانتن فرانسوی با ۱۳ گل زده در این بازی‌ها نام خود را به‌عنوان بهترین گلزن تمام ادوار جام جهانی در تاریخ فوتبال جهان ثبت کرد. رکوردی که تاکنون دست‌نخورده باقی‌مانده است. دیدی ستاره تیم ملی برزیل نیز در حضور ستارگان بزرگ دیگر آن سال به‌عنوان بهترین بازیکن جام جهانی انتخاب شد. این تنها دوره‌ای بود که یک تیم غیراروپایی در مسابقاتی که در اروپا برگزار می‌شد، موفق به فتح عنوان قهرمانی شد.

جام‌ های جهانی

جام‌ جهانی ۱۹۶۲

در حالی شیلی میزبان جام جهانی ۱۹۶۲ بود که قبل از آغاز مسابقات، زلزله ویرانگر و ۹٫۵ ریشتری شیلی رخ داد و خسارات زیادی وارد کرد. این دوره از مسابقات به خاطر خشونت زیاد و بازی‌های تدافعی تیم‌ها بسیار مشهور شد. برای مثال بازی ایتالیا با شیلی که با برد ۲-۰ شیلی همراه بود، به نام نبرد سانتیاگو معروف شد. دو روزنامه‌نگار ایتالیایی، مقاله‌ای تند درباره کشور میزبان نوشتند و در مسابقه نیز بازیکنان دو تیم به‌قصد مصدوم کردن بازیکنان حریف بازی می‌کردند و درنهایت دو بازیکن از تیم ایتالیا نیز از بازی اخراج شدند. چون مسابقات در شیلی برگزار می‌شد، برزیل از این امتیاز برخوردار بود که در آمریکای جنوبی به میدان می‌رفت. جایی که تجربه ثابت کرده تیم‌های اروپایی معمولاً نسبت به بازی‌های داخل اروپا ضعیف‌تر ظاهر می‌شوند. از ۱۶ تیم راه‌یافته به مرحله نهایی، ۶ تیم از آمریکای جنوبی و ۱۰ تیم اروپایی بودند. تیم‌های ایتالیا، آرژانتین و اروگوئه در دور مقدماتی حذف شدند و دو تیم از اروپای شرقی (یوگسلاوی و چکسلواکی) و دو تیم از آمریکای لاتین (برزیل و شیلی) به مرحله نیمه‌نهایی راه یافتند. چکسلواکی با نتیجه ۳ بر ۱ یوگسلاوی را شکست داد و برزیل (مدافع عنوان قهرمانی) مقابل شیلی (میزبان بازی‌ها) قرار گرفت که این بازی با نتیجه ۴ بر ۲ به سود برزیل پایان یافت. در بازی فینال برزیل با نتیجه ۳ بر ۱ چکسلواکی را شکست داد و برای دومین دوره پیاپی به‌عنوان قهرمانی جام دست یافت. دراژن یرکوویچ از یوگسلاوی با ۶ گل زده بهترین گلزن معرفی شد و گارینشا از تیم ملی برزیل به‌عنوان بهترین بازیکن جام جهانی انتخاب شد. مارکوس کول کلمبیایی نیز تبدیل به نخستین و تنها بازیکن تاریخ شد که از روی نقطه کرنر، موفق به زدن گل در جام جهانی شد، لئو یاشین، گلر افسانه‌ایِ شوروی این گل را دریافت کرده بود.

 

در ادامه مقالات، دوره‌های بعدی جام جهانی را مرور خواهیم کرد.

 

پاسخ دهید